Partnerské projekty (Vzdelávanie)

Na základnej škole v Udiči vedia, že najviac sa deti naučia, ak dostanú možnosť samé priložiť ruku k dielu. Vo vzájomnej spolupráci školy, žiakov, rodičov a miestnych dobrovoľníckych organizácií vlastnými rukami vytvorili vodozádržný systém, ktorý využíva dažďovú vodu na zalievanie zelene v areáli školy.

Sucho a nedostatok vody sužuje v horúcich dňoch mnohé oblasti Slovenska. Žiaci a pedagógovia ZŠ a MŠ v Udiči sa rozhodli, že prírode podajú pomocnú ruku. Vodozádržný systém nielen vlastnoručne postavili, ale k jeho stavbe spísali dokonca aj manuál, ktorý umožní doslova každému vytvoriť si podobnú ekologickú vychytávku doma na záhrade.

Hlavný benefit tohto skvelého nápadu tkvie v tom, že žiakov bavilo zážitkové učenie dôležitej eko témy a škola našla skvelý spôsob, ako ušetriť financie a zároveň aj zdroje pitnej vody. Keby príroda vedela rozprávať, určite by im za to poďakovala.

Finančné prostriedky z grantového programu SPPravmeTo boli v projekte použité na:

  • IBC nádrže,
  • stavebný materiál,
  • kancelársky materiál,
  • spotrebný tlačiarensky materiál.

 

Svetová gastronómia v podaní študentov zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb potešila celú Prievidzu. Chutné špeciality servírovali obyvateľom mesta za dobrovoľný príspevok pre organizáciu Úsmev ako dar. Celé podujatie dopĺňal swap oblečenia a animačný program pre deti.

Francúzske palacinky, nemecký eintopf, španielska paella, dánske mäsové guličky frikadeller a k tomu osviežujúca sangria a lahodné espresso - také bolo menu, ktoré spolu s odbornými učiteľmi pripravili študenti „Kaliny“. Zužitkovali pri tom cenné vedomosti a zručnosti, ktoré získali pri zahraničných stážach v rámci programu Erasmus+. Spolu so svojimi odbornými pedagógmi mali na starosti celú realizáciu projektu, od prenájmu stánkov, cez nákup surovín, samotnú prípravu jedál až po animačné aktivity a odmeny pre deti.

Počas úspešného podujatia si Prievidza pochutila na lahôdkach európskej kuchyne, študenti si precvičili svoje teoretické znalosti v praxi a spolu pritom pomohli vyzbierať finančný dar pre charitatívnu organizáciu.

Finančné prostriedky z grantového programu SPPravmeTo boli v projekte použité na:

  • nákup surovín na prípravu jedál,
  • prenájom stánkov,
  • materiály pre animačné aktivity,
  • odmeny pre deti do súťaží.

 

 

Projekt DETI A ARCHITEKTÚRA má za cieľ šíriť osvetu medzi žiakmi základných škôl a základných umeleckých škôl, ako aj osem-ročných gymnázií a prostredníctvom e-kurzu ich vzdelávať o architektúre a zaujímavých dielach slovenskej i svetovej architektúry. Súčasťou projektu, ktorý organizuje Občianske združenie EUROARCH, je aj výtvarná súťaž, ktorá bola v roku 2021 tematicky zameraná na „Budovy pre kultúru“.

Každý rok je projekt realizovaný formou kreatívneho a interaktívneho e-learningového kurzu, ktorí si žiaci naštudujú, a ktorý končí kvízom, v ktorom si preveria získané vedomosti. V roku 2021 sa konal už 8. ročník projektu, ktorého zámerom bolo žiakom predstaviť významné budovy pre kultúru na Slovensku a v Európe.

Deti najprv študovali kreatívny a interaktívny e-kurz o budovách a architektúre, kde bola predstavená napr. historická a nová budova SND, budovy Reduty, SNG a SNM v Bratislave, ale aj napr. Kulturpark v Košiciach či budova Domu umenia v Piešťanoch. E-kurz obsahoval okrem zaujímavej grafiky a fotiek konkrétnych budov aj animácie. Novinkou ôsmeho ročníka e-kurzu bolo, že bol pripravený v dvoch jazykoch - slovenskom a anglickom.

Žiaci mali následne za úlohu namaľovať výtvarnú prácu, v ktorej mali zachytiť svoju predstavu divadla alebo inej budovy určenej pre kultúru.

Do e-kurzu sa v roku 2021 zapojilo takmer pätnásť tisíc žiakov a do výtvarnej súťaže prišlo vyše šesťsto výtvarných prác. Z nich odborná porota, ktorej súčasťou bol aj zástupca Nadácie SPP, vybrala dvadsať najlepších na ocenenie.

Autorov víťazných prác organizátori projektu pozvali na slávnostnú vernisáž v apríli 2022 a na druhý deň na tematickú vychádzku, aby si pozreli sály a zákulisie novej budovy SND, ako aj architektúru Bratislavy.

Finančné prostriedky z grantového Programu podpory partnerstiev boli v projekte použité na:

  • vyhotovenie e-kurzu, vrátane grafiky, animácií a softvérového riešenia.